A marsi

Jelenlegi hely

Marsi kutatások, törpebolygók és üstökösök (Programajánló)

Szerző Zamfira On the

New Horizons szondaMiért nem jutottunk még el a Marsra? Egyáltalán, érdemes odamenni? Melyek a legfrissebb kutatási eredmények? Milyen a vörös bolygó valójában, és miért pont ezt a bolygót tartja annyira érdekesnek az emberiség? Bolygók, kisbolygók, törpebolygók, üstökösök - mi a különbség köztük?

Ezekre a kérdésekre kaptunk választ október 16-án, pénteken a Szegedi Csillagvizsgálóban. Aki az esős idő ellenére is ellátogatott a helyszínre, érdekes információkkal és egy élménnyel lett gazdagabb. A csillagvizsgáló minden pénteken előadásokkal, csillagképtúrával és távcsöves bemutatóval várja a látogatókat.

A péntek esti programot Barna Barnabás, a Szegedi Tudományegyetem munkatársa, volt fizika szakos hallgató indította, aki érdekes prezentációt tartott a Marsról. A vörös bolygó nagy hatást gyakorol az emberi képzeletre, már az 1860-as évek óta. Schiaparelli, milánói csillagász 1877-ben rajzolt első marstérképén a bolygó felszínén látható vonalas alakzatokra használta a canali szót, ami csatornát jelent, de azt a folyó szó szinonimájaként használta, és nem mesterséges csatornákra célzott velük, ahogy később az emberek  egy hibás fordítást követően értelmezték. Azóta számos fantázia szülte alkotás készült, melynek központjában a bolygót benépesítő fejlett intelligenciával rendelkező lények állnak. Mindegyik közül talán a legismertebb, H. G. Wells munkája, a Világok harca. Azonban jelenlegi tudásunk szerint, amennyiben van is élet a Marson, az ki is merül az egyszerű mikroorganizmusokban.

Az asztronauta magányossága (Andy Weir - A marsi)

Szerző stv On the

A marsi

Mark Watney űrhajós egy szerencsétlen baleset következtében a Marson ragad, miközben társai hazafelé döngetnek a Földre.

Mark lehet az első ember, aki meghal a Marson. Érthetően nem túl boldog a gondolattól.

A Fumax Kiadónak köszönhetően még megjelenés előtt olvashattuk Andy Weir regényét, melyről stv írt kritikát.

Andy Weir A marsi című regénye körül akkora a felhajtás, hogy semmi jót nem vártam tőle. Mindent adottnak tűnt ahhoz, hogy egy jócskán túlértékelt írásról legyen szó. Egy dolog viszont látatlanban is mellette szólt: nem egy sorozat első kötete, hanem önálló regény. Ez már önmagában is örömteli tény a fantasztikus irodalom ma már csak szinte kizárólag sorozatokban gondolkodó zsánerében.

Andy Weir amerikai szerző, akinek A marsi (The Martian) az első regénye, mely magánkiadásban jelent meg 2012-ben. Bár ismerünk ellenpéldát, általában nem a magánkiadások lesznek a nagy sikerek. Ez óriási siker lett, úgyhogy a Crown meg is vette a kiadás jogait és idén újra megjelentette. Most pedig már magyar nyelven is hozzáférhető a regény a Fumax Kiadó jóvoltából, Rusznyák Csaba fordításában.

Andy Weir: A marsi (Könyvmegjelenés)

Szerző Próza Nostra On the

Andy Weir: A marsiSzeptemberben jelenik meg a Fumax Kiadó újdonsága, Andy Weir A marsi című regénye. Ez a Fumax kiadó eddig legkiemelkedőbb nemzetközi sikert elért kiadványa: Ridley Scott következő filmjét ebből a regényből forgatja, melynek főszereplője Mat Damon lesz. A páratlan diadalmenetű könyv szeptember közepén jelenik meg magyarul. Természetesen a Próza Nostra is közöl majd róla kritikát. Alább a könyv ismertetője olvasható, néhány nap múlva pedig részletet is közlünk a könyvből.

Hat nappal ezelőtt Mark Watney az elsők között érkezett a Marsra. Most úgy fest, hogy ő lesz az első ember, aki ott is hal meg.

Miután csaknem végez vele egy porvihar, ami evakuációra kényszeríti az őt halottnak gondoló társait, Mark a Marson ragad. Még arra is képtelen, hogy üzenetet küldjön a Földre, és tudassa a világgal, hogy életben van – de még ha üzenhetne is, a készletei elfogynának, mielőtt egy mentőakció a segítségére siethetne.