karácsony

Jelenlegi hely

A karácsony megmentéséért lapozz a 400. oldalra! (Jonathan Green: A Krampusz éjszakája)

Szerző Makai Péter Kristóf On the

Egy vallomással tartozom: az angol irodalommal való ismerkedésem első sarokkövét nem A gyűrűk ura, nem az Alíz Csodaországban, de még csak nem is Twist Olivér jelentették, hanem Steve Jackson és Ian Livingstone Kaland Játék Kockázat, vagy, ha úgy tetszik, Fighting Fantasy könyvei. Amint a betűk világába és az első néhány százas számkörbe bebocsátást nyertem, egy kedves borsodi rokon rám és húgomra hagyományozta tetemes lapozgatóskönyv-gyűjteményüket, onnantól kezdve pedig nem volt megállás. Sorra pörgettem végig a Csillaghajó, a Találkozás a F.E.A.R.-rel, a Királyok koronája, vagy a Hét sárkánykígyó fordulatokban és halálokban gazdag történeteit. És persze ne feledkezzünk meg a Kaland, játék, varázslat (azaz a Sorcery!)-sorozat köteteiről, amelyek közül talán a Kharé, a csapdák kikötővárosa maradt meg leginkább bennem.

Mert hát mit is adtak nekünk ezek az angolok? A lapozgatós könyvek (eredeti gyűjtőnevükön Choose-Your-Own-Adventure játékkönyvek) olyan fantáziavilágokba kalauzolnak, ahol az olvasó a főhős, és a döntései révén tárulnak fel a szöveglabirintus rejtélyei. “Elágazáshoz érkezel. Szeretnél balra fordulni? Lapozz a 96-os fejezethez! Inkább jobbra fordulnál? Lapozz a 129. bekezdéshez! Vagy letérnél az útról, és varázsitalod használnád? Ha tudod, mennyit kell levonni az aktuális szöveghely számából, akkor lapozz a megfelelő oldalra!” Aztán amikor a borító extravagánsan, kicsit Boris Vallejó-s, kicsit H. R. Giger-es borítójáról visszatekintő gorgóval szembetalálod magad, heves kockacsörgetések közepette kiderül, hogy erősebbnek bizonyul-e a kardod és pajzsod az ellenfél kővé változtató varázsánál. Ha elbuksz, kalandod véget ér, és kezdheted elölről. Ne aggódj, biztos lehetsz benne, hogy sokszor neki kell majd futni, mire győzedelmeskedsz.

És hát számtalanszor fel is vettem a küzdelmet a Skorpiók mocsarával, kiálltam a Bajnokok próbáját, és elvesztem A rémület útvesztőjében, a lehető legnagyobb lelkesedéssel. Talán a címek hallatán nem lepek meg senkit, ha azt mondom, a ponyvafantasy, -horror és science fiction összes kliséjét felvonultatták ezek a csápokkal, tüskékkel, páncélokkal és koponyákkal gazdagon illusztrált kötetek, és a hangulatot csúcsra járató, jelzőkkel elhalmozott leírások ifjú elmémet rabul ejtették. Aki a kilencvenes évek elején geek volt, egyszerre láthatta ezekben a könyvekben az ígéret földjét, azaz a nyugati popkultúra tobzódását, és a rendszerváltás utáni magyar könyvkiadás rákfenéit, mert azért hozzá kell tenni, hogy csapnivaló papírra nyomott, könnyen törő gerincű, elütésektől sem mentes kötetek voltak ezek. Mégis egy generáció gondol vissza rájuk forradalmi alkotásokként.

Mit vegyünk karácsonyra (az utolsó pillanatban) 2021-ben?

Szerző Próza Nostra On the

Közeledik a karácsony, mindenki az utolsó (vagy éppen a legelső, attól függően, mennyire van elkésve) ajándékok után szalad, ötletel. Könyvet ajándékozni pedig mindig jó, mert egy pár papírlapon komplett világokat, életre szóló élményeket lehet elrejteni. Szerkesztőségünk tagjaitól is érkezett néhány ajánlat annak, aki még mindig keresi a tökéletes választást.

Benkő Marianna

Alejandro Jodorowsky - Juan Gimenez: Metabárók kasztja - Othon és Honorata

Az Incal után a Jodoverse újabb tagja láthat magyarul napvilágot: a Delta Vision korábbi kiadása után a Magnum Opus kiadó próbálkozik meg újra a Metabárók kiadásával. Jodorowsky saját Dűne-adaptációjából kinőtt víziója elementáris erejű, és nagyságához mérten ötletei is hatalmasak és vadak, karakterei érzelmesek, szenvedélyesek, agresszívek és végletekig elkötelezettek. A teremtett világ pedig színpompás science fiction robbanás. A most megjelenő első kötet merít talán leginkább Frank Herbert regényéből, de már itt megjelennek Jodorowsky egyéni látomásai, ahogyan továbbgondolta az eredeti eposzt. Minden sci-fi rajongó polcán ott a helye.

Borbíró Aletta

Brian K. Vaughan: Saga 5. és Rachel Smythe: Lore Olympus – Olümposzi história 1.

Egyre szívesebben olvasok képregényeket, ha az időm engedi, így karácsonykor két dolognak örülnék nagyon: a Saga legújabb részének és a Lore Olympus – Olümposzi históriának. A Saga történetét és főleg világát már az első kötettel nagyon megszerettem, hiszen kreatív, sokrétű és önreflexív. A Lore Olympus – Olümposzi história több dolog miatt is érdekel: kedvelem a Cicerónál megjelenő képregényeket, illetve szeretem a (görög) mitológiából merítő szövegeket.

Mit vegyünk karácsonyra (az utolsó pillanatban)?

Szerző Próza Nostra On the

Doktor Moreau szigeteRáfordultunk az utolsó hétvégére karácsony előtt, és biztos egyetértenek velünk kedves olvasóink, hogy a könyv továbbra is tökéletes ajándék, nem különben a legolcsóbb megoldás egy fantasztikus utazásra, ráadásul könnyedén megrendelhető online. Íme a Próza Nostra szerkesztőségi tagjainak tippjei last minute vásárlóknak.

Benkő Marianna

Olyan ritkán jelenik meg itthon illusztrált zsánerkötet, hogy mindig öröm egy ilyen megjelenés. Ha pedig egy hasonlóan színvonalas kiadványról van szó. H. G. Wells Doktor Moreau szigete c. regényét száz év távlatából is érdemes olvasni, mert a története könnyen gazdagítható újabb és újabb jelentésrétegekkel: vizsgálhatjuk az ábrázolt kutatói etikát és eljárást, a természet megerőszakolását, vagy akár a brit imperializmus kritikáját is kiolvashatjuk a lapokról. Aki pedig csak élvezni akarja az olvasást, az egy meghökkentő és hatásos sci-fi/horror élménnyel lesz gazdagabb. Németh Gyula illusztrációi pedig csak segítenek jobban belehelyezkedni a baljós hangulatba, gazdagítják a történet mitológiáját. Remek kiadás, minden rajongó polcán ott a helye. 

J. R. R. Tolkien – Karácsonyi levelek

Szerző b.aletta On the

J. R. R. Tolkien: Karácsonyi levelekTolkien neve egyenlővé vált Középföldével. De mi más volt emellett a hobbitok atyja? Professzor, filológus, író, férj és apa. A Karácsonyi levelekben Tolkien utóbbi oldalát látjuk, hiszen gyermekeinek karácsonyra írott-rajzolt leveleinek gyűjteménye a rövidke kötet, mely az 1920 és 1942 közt írt küldeményekből nyújt válogatást az olvasók számára.

A koncepció és az üdvözlőlapok mögötti indíttatás rendkívül egyszerű. Tolkien Karácsony apó bőrébe bújva mesél minden évben a gyerekeknek az Északi-sarkon történt kalandokról, valamint a küldemények által jelzi, hogy milyen ajándékok érkeztek karácsonyra. De hogy mi(k) tesz(ik) igazán különlegessé a kötetet? Elsősorban az, hogy fakszimile kiadás, vagyis a magyar fordítás mellett olvashatóak a levelek az eredeti kéziratban. Másodszor a gyerekeknek nem csak Karácsony apó küld üzenetet, hanem segítőtársai is, amelyeket különböző írásstílusokkal különít el a szerző. További különlegessége, hogy a levelek szinte mindig tartalmaznak egy, vagy akár több rajzot is, amelyekkel az elmesélt cselekmények elevenednek meg (sőt, olykor Karácsony apó médiumba vált, és a közelgő ünnepséget is lerajzolja).

Tolkien végtelen fantáziája jelenik meg már a borítékok esetén is (a kötetben ezeket is szemügyre veheti az olvasó), hiszen még a bélyeg is az Északi-sarkról származik. Az első néhány levél még csak néhány ilyen apróságot tartalmaz, de ahogy haladunk előre az időben egyre nagyobbakká és hosszabbakká válnak a levelek: Középföldéhez hasonlóan a Karácsony apót körülvevő világ is egyre bővül. Először csak Jegesmedve segíti munkájában és okoz évről évre galibát, de idővel csatlakoznak hozzájuk a hógyerekek (hóember, a kertész fiai), valamint Jegesmedve unokaöccsei, illetve Ilbereth, a manó is.

A levelek tartalma szerint a karácsony mindig veszélybe kerül, az ajándékok mindig megsérülnek. Ennek oka vagy Jegesmedve ügyetlenkedése, vagy a koboldokkal vívott néhány éven átívelő tolkieni eposzi küzdelem. Az ilyen típusú balesetek mindig megindokolják, hogy a gyerekek miért nem kapták meg az összes játékot, amit kértek.

Karácsonyi köszöntés

Szerző Próza Nostra On the

Könyv karácsonyfaMindenkinek boldog karácsonyt kíván a Próza Nostra csapata.

Bízunk benne, hogy az ünnep után, ahogyan újra beköszöntenek a hétköznapok, ismét ellátogattok az oldalra, ami igyekszik továbbra is színes tartalommal frissülni. Addig viszont mindenki kapja meg az ünneptől azt, amire igazán nagy szüksége van.

Áldást és örömöt találjon mindenki a fa alatt.

Bezárás és karácsonyi jókívánságok

Szerző Próza Nostra On the

Karácsony, könyv, fényMától kezdve egy hónapon keresztül nem fog frissülni a Próza Nostra. Régóta esedékes volt már az oldal dizájnjának átalakítása, illetve néhány új funkciót is szerettünk volna bevezetni - ezekre most kerül sor. A szükséges háttérmunkálatok miatt az oldal a mai nappal lementésre kerül és egy alkalom - a lassan hagyományosnak nevezhető szilveszteri sci-fi klasszikus - kivételével 2014 január elejéig nem fog frissülni. Mondjuk azt, hogy téli szünetre mentünk.

A munkálatok ideje alatt az oldal változatlanul látogatható, olvasható lesz. A Próza Nostra egyéb felületei - Facebook és Twitter fiókok - továbbra is aktívak maradnak, sőt, igyekeznek pótolni az oldal kimaradását, szóval csak kövessétek őket figyelemmel. Januárban pedig új ruhában, új tartalmakkal térünk majd vissza.

Karácsonyi köszöntés

Szerző stv On the

Karácsonyfa

Szenteste előtt nem sokkal áldott karácsonyt kívánnak az oldal működtetői mindenkinek. Bízunk benne, hogy az ünnep után, ahogyan újra beköszöntenek a hétköznapok, ismét ellátogattok az oldalra, ami igyekszik továbbra is színes tartalommal frissülni. Addig viszont mindenki kapja meg az ünneptől azt, amire igazán nagy szüksége van.

Karácsonyi jókívánság

Szerző stv On the

Karácsonyfa könyvekbőlÍgy Szenteste előtt egy nappal mindenkinek áldott karácsonyt kívánunk, aki csak idetévedt erre az oldalra, aki csak elolvassa ezt az üzenetet.

Két ünnep között a Próza Nostra egy igazi sci-fi klasszikus újraolvasása apropójából fog frissülni. Az újraolvasás mindig izgalmas, talán a szöveg, amit előhív, szintén az lehet.

 

Januártúl ismét rendszeres frissítésekkel, könyvajánlókkal várunk mindenkit - a decemberben tapasztalt komótos, szinte hibernált tempó tehát eltűnik. Mondhatnánk, hogy ez a nyugalmasabb időszak az ünnepeknek szólt...

A Próza Nostra december eleje óta megtalálható a Facebook-on is a www.facebook.com/prozanostra cím alatt. Frissítésekről, és a 2012-ben induló Próza Nostra Irodalmi Estekről értesülhetnek vagy tudhatnak meg többet a látogatók, valamint fényképek és ki tudja még mi kerül majd fel a profil alá.

Áldást és örömöt találjon mindenki a fa alatt!

Könyvmegjelenések

Szerző stv On the

Umberto Eco: Ellenséget alkotni...Új Eco-esszégyűjteményt adott ki az Európa Könyvkiadó, Ellenséget alkotni és más alkalmi írások címmel. Ha érdekel valakit, hogy  mi köze "Wittgensteinnek a WikiLeaks botrányhoz" (vannak olyanok, akiket nem?), akkor érdemes elolvasnia a kötetet. Ajánlóért katt ide.

Szintén az Európa jött ki az örök karácsonyi favorittal, Tolkien A hobbitjával és A Gyűrűk Ura három kötetével. Az első kiadás ötvenedik évfordulójára - angol mintára - pontosabb magyar szöveggel, újrarajzolt térképekkel és indexszel ellátott kiadást kapunk kézhez, a fanatikusok és a gyűjtők (majdnem ugyanaz) pedig moroghatnak, hogy 6800 magyar pénzt kell kiadniuk az újabb kötetekért (és akkor még csak a trilógiáról beszéltünk).