"A gyermeki képzelet játékba hozása." - interjú Josh Malermannel
Josh Malerman Madarak a dobozban című regényéről korábban már írtunk kritikát, ám a könyvélmény hatása alatt felvettük a szerzővel a kapcsolatot, aki készségesen válaszolt a kérdéseinkre emailen keresztül. Az alábbiakban a Próza Nostra interjúját olvashatjátok Josh Malermannel horrorról, szörnyetegekről, őrületről és további tervekről.
stv: Első regényed, a Madarak a dobozban, az ismeretlennel való szembesülésről szól. Van néhány nagyon különleges szörny a történetedben. Hogyan alkottad meg őket?
Josh Malerman: Tudtam, hogy Malorie és a gyerekek a végtelenség, egy felfoghatatlan fogalom elől menekülnek, valami elől, amit az elméjük képtelen feldolgozni, olyasmi elől, ami megőrjítené őket még akkor is, ha csak megkísérlnék megérteni. És képtelen vagy arra, hogy ne próbálj megérteni valamit, ha éppen ránézel. Nem tudod elkerülni, hogy azonnal azt kérdezd magadtól… Mi ez? Ez tehát elég nehéz helyzetbe hozta Malorie-t (és mindenki mást); ha ránézel, megőrülsz… Az egyetlen lehetőség, ha nem nézel.
TAMBORA - horror-író tábor az év legsötétebb napján
Szeretnénk egy a Próza Nostra profiljába illeszkedő érdekes eseményt a figyelmetekbe ajánlani, a Magyarországon egyedülálló TAMBORA írótábort.
Horror-író tábor az év legsötétebb napján! Félelem és rettegés Izményben! Tehetséges író vagy? Sikeres szeretnél lenni? Jelentkezz te is! A Szellemlovas társasjáték bolt és a DRÓT portál közös szervezésében az év legsötétebb napjain megrendezzük az első magyarországi rémtörténet író tábort. Kreatív írás mesterfokon, amivel még nyerhetsz is!
TAMBORA TÁBOR
2014. december 19-22.
IZMÉNY
77 éve hunyt el Howard Phillips Lovecraft
Lovecraft életét olyan dátumok keretezik, melyek nekünk magyaroknak történelmi szempontból fontosak. Érdekességképp: HPL 1880. augusztus 20-án született és 1937. március 15-én halt meg.
A mizantróp, visszahúzódó Lovecraft leginkább felkavaró rémtörténetei és az általa alkotott - majd a követői által tovább gazdagított - Cthulhu-mítosz révén vált ismertté. Legnagyobb irodalmi példaképének Poe-t tekintette. Bár a XX. századi rémtörténetírásra óriási hatással voltak novellái és kisregényei - többek között Stephen King művészetére is nagy hatást gyakoroltak - a Természetfeletti rettenet az irodalomban című esszéje által irodalomelméleti szempontból sem elhanyagolható alkotó.
Irodalmi blogként, mi Lovecraftra, mint művészre és alkotásaira is emlékezünk, ezért a holnapi napon Kelemen Zoltán (SZTE, Összehasonlító Irodalomtudományi Tanszék, tanszékvezető helyettes egyetemi adjunktus) A különös, magas ház a ködben című novelláról írt értelmezésével tisztelgünk a modern horror atyja előtt.
Rettentő szimmetria (Yann Martel - Pi élete)
„Jól el tudom képzelni egy ateista utolsó szavai: „Fehér, fehér. Sz-Sz-szeretet. Én Istenem…” és a halottaságyi felszökellését a hitnek. Míg az agnosztikus, híven ésszerű önmagához, továbbra is elkötelezettje a száraz, kelletlen tényszerűségnek, s imigyen próbálja megmagyarázni a meleg fényt, amely elönti: „Valószinüleg csö-csökken az a-a-agy oxigénellátása”, vagyis a végső pillanatig képzelőerő nélkül marad, és nem veszi észre a jobb történetet.”
A kanadai származású Yann Martel második regényét kezdetben őt londoni kiadó is elutasította, végül 2001-ben Kanadában jelentették meg először. A kezdeti elutasításokat azonban a hirtelen jött siker váltotta fel, a Booker díj elnyerésével 2003-ban. A legjobb angol nyelvű regény titulusának elnyerésével Martel olyan neves szerzők körében találta magát, mint Golding, Coetzee vagy Rushdie és könyve, a mai napig legnagyobb példányszámban eladott Booker díjas regény.
Ma 168 éve született A holló
Edgar Allan Poe legambíciózusabb lírai alkotását, A holló című versét, 1845. január 29-én közölte a New York Evening Mirror. Ez volt a vers első megjelenése nyomtatásban. A költemény születésének mikéntjéről, a versírás technikájáról A műalkotás filozófiája című esszéjében ad számot a szerző. Ennek az esszének a hatástörténete hasonlóan óriási, mint amilyen magáé A hollóé. A verset a kor számos fontos költője lefordította saját nyelvére.
Azt mondják, hogy időnként a holló szélsőségesen magas, akár 100 éves kort is megérhet, de úgy tűnik ez A holló ezt is bőven túlszárnyalta.
Mi Tóth Árpád fordításában közöljük.