5 éves a Próza Nostra
Lapunk ma ünnepli fennállásának ötödik évfordulóját.
Ez idő alatt több mint kilencven különböző író kötetéről született recenzió és kritika tizenhárom szerző tollából. Elkezdtük gyakornoki programunkat a Szegedi Tudományegyetemmel együttműködésben, melynek első hulláma lassan a végéhez közeledik, a tapasztalatok alapján pedig még hatékonyabbá próbáljuk tenni a továbbiakban.
Köszönjük a rendelkezésünkre bocsátott recenziós példányokat az Ad Astra, az Agave, az Alexandra, a Cartaphilus, az Európa, a Főnix Könyvműhely, a Fumax, a Gabo, a Libri, a Magvető, a Metropolis Media, a Twister Media, és a Typotex Kiadónak.
Elsősorban pedig köszönetet mondunk Nektek, amiért olvastok minket!
A Próza Nostra megtalálható a Twitteren, a Molyon és a Facebook-on is.
Négy éves a Próza Nostra
Ma ünnepli fennállásának negyedik évfordulóját a lap.
Ez idő alatt közel hatvan író köteteiről írt kritikát, recenziót tizenegy szerző.
A rendelkezésünkre bocsátott recenziós példányokat ezúton is nagyon köszönjük az Ad Astra, az Agave, az Alexandra, a Cartaphilus, az Európa, a Főnix Könyvműhely, a Fumax, a Gabo, a Libri, a Metropolis Media, és a Typotex Kiadónak.
Nektek pedig azt köszönjük, hogy olvastok minket.
A Próza Nostra megtalálható
és
a Facebookon is.
Újabb magyar nyelvű e-könyvek
A magyar e-könyv kiadás újabb szereplővel bővült. Az Agave Kiadó bizonyos könyvei már most megvásárolhatóak elektronikus formában, a kiadó azonban azt ígérte, hogy folyamatosan dolgoznak azon, hogy kiadványaik mindegyike elérhető legyen epub és mobi formátumokban is. A jövőben pedig a hagyományos könyveik megjelenésével párhuzamosan, vagy néhány nappal utánuk, kiadják az e-változatokat is. (Bővebb információ itt olvasható.)
A kiadó könyvei a diBook felületén vásárolhatóak meg és ha már arra járunk, megtekinthetjük a diMag társoldalt is, ahol e-magazinokat érhetünk el.
A Próza Nostra 3. születésnapja
A révész városa (Lőrinczy Judit - Ingókövek)
Az Ad Astra kiadó most első alkalommal adott ki regényt magyar szerzőtől, a sort Lőrinczy Judit Ingókövek című városi fantasy/háborús regénye nyitotta, melynek története Sztálingrád ostroma idején játszódik. Elöljáróban csupán annyit, hogy kiváló döntés volt ezzel a szöveggel kezdeni.
Bevallom, mikor először olvastam a könyv koncepciójáról, szkeptikus voltam. Hogyan működhet jól egy regény, melynek a huszadik század legelkeseredettebb és legfontosabb csatája adja a témáját és a helyszínét, ugyanakkor a fantasztikum is erősen jelen van a szövegben? Nem mintha idegen lenne az irodalomtól az effajta megközelítés, ám mégis lehet abban némi rizikó, hogy egy viszonylag közeli, hatalmas és félelmetes ideológiákat szembeállító történelmi eseményt a városi fantasy zsánerével oltsunk be. Elvégre fennáll a veszélye, hogy felborul az a kényes egyensúly, melyet egy effajta vállalkozásnak kényszerűen fenn kell tartania: legyen eléggé hű a történelmi eseményekhez és simuljon belé a fantasztikum. Ha ez nem teljesül, akkor a történelmi háttérkörnyezet csupán öncélú díszletté válik.
Tíz mondat a Moxylandről
01. A regény narrációja – a klasszikus cyberpunk szövegekkel ellentétben – egyes szám első személyben íródik.
02. Négy szereplő szemszögéből ismerhetjük meg az eseményeket, mindegyik fejezetben más-más karakteréből.
03. Dramatis Personae: Kendra, lemorzsolódott bölcsészhallgató, fotóművész; Lerato egy multicég programozója, él-hal a felfordulásért; Tendeka lázadó aktivista, raszta „szabadságharcos”; Toby léhűtő blogger, bérjátékból tartja fenn magát.
04. A fejezetek nyelvi megformálása mindig aszerint változik, éppen kinek a szemszögéből látjuk az eseményeket.
Próza Nostra Irodalmi Estek II.
Második alkalommal kerül megrendezésre a Próza Nostra Irodalmi Estek rendezvényünk, mely egy sorozat része. Minden beszélgetés kötődik a prozanostra.com irodalmi profiljához is, sőt, tulajdonképpen annak kivitele egy publikus térbe.
2013. február 28-án, csütörtökön, 18 órai kezdettel a szegedi Grand Caféban kerül sor a beszélgetésre, melynek témája a kortárs cyberpunk és Lauren Beukes Moxyland című regénye. Az Ad Astra Kiadó február 22-én jelenteti meg a beszélgetés alapjául szolgáló regényt.
Beszélgetnek:
Kleinhencz Csilla (az Ad Astra Kiadó szerkesztője)
Bartók Imre (kritikus, író)
Szabó István Zoltán (Próza Nostra - stv)
Mindenkit szeretettel várunk!
A beszélgetést támogatja a József Attila Kör.
A plakát Gyarmati János munkája.
Karácsonyi könyvakciók
A karácsony előtti adventi időszakban buzdítanak minket a leghangosabban vásárlásra a reklámok. Ironikus, hogy akkor a legnagyobb a zaj, amikor ideje lenne a csendnek. Mindenesetre a könyv kiváló karácsonyi ajándék, ráadásul az ünnepek közeledtével a kiadók a legkülönbözőbb akciókat vezetik be. Összegyűjtöttünk néhány ajánlatot, a kedvenceink közül, hogy ne kelljen sokáig keresgélni őket és több időt tölthessetek csendben.
Oszama a Fellegvárban (Lavie Tidhar: Oszama)
„A tények fontosak. Elválasztják a fikciót és a valóságot,
Mike Longshott cifra világát Joe világának konkrét tereitől.”
Mindenekelőtt érdemes lehet az ukrónia fogalmát tisztáznunk. A kifejezést az „utópia” mintájára alkotta meg Charles Renouvier. Míg az utópia alapvetően egy (nem létező) helyre reflektál, addig az ukrónia egy idővel, korral, korszakkal teszi ugyanezt. Az ukrónia alapvető kérdése a „Mi lett volna, ha…?”. Azok az ukróniák, melyek irodalmi formában, irodalmi igénnyel kerülnek kifejtésre, általában az alternatív történelmi regény kissé nehézkes elnevezésű műfajába tartoznak. Az egyik legismertebb példa erre Philip K. Dick Az ember a fellegvárban című regénye, mely több alkalommal is vonatkoztatási pontja lesz jelen írásnak.
Scott Westerfeld: Leviatán (Könyvmegjelenés)
A steampunk rajongók örülhetnek, ugyanis november 22-én magyar nyelven is megjelenik Scott Westerfeld Leviatán című - 2010-ben Locus Díjjal kitűntetett - regénye. A könyv egy trilógia első darabja, a további két rész a Behemoth és a Goliath várhatóan szintén elérhető lesz a jövőben magyar nyelven. A regény e-könyv formátumban is megjelenik.